Wybór odśnieżarki spalinowej – wskazówki i porady

Wybór sprzętu, który odpowiadałby naszym oczekiwaniom, nie jest prostą sprawą. Zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia kosztowne, mające nam służyć przez długie lata. A do takich z całą pewnością należy odśnieżarka. Zanim zdecydujesz się na zakup, poświęć zatem chwilę uwagi na dokładną analizę swoich potrzeb i zapoznaj się z funkcjonalnościami, jakie oferują poszczególne modele maszyn.

Odśnieżarka spalinowa napędzana jest silnikiem spalinowym. Do odgarniania śniegu służą jej specjalne szczotki zamontowane z przodu lub też metalowy wirnik, który zagarnia śnieg, a następnie rozrzuca go na boki – bezpośrednio lub za pomocą komina.

Pomyśl, czego oczekujesz
Wybór odśnieżarki powinien być podyktowany zadaniami, jakie będzie miała ona do wykonania, a zatem: na jakiej powierzchni będzie wykorzystywana, z jak dużymi ilościami śniegu będzie musiała sobie radzić. Jeśli zdecydujemy się na maszynę o zbyt małej mocy, nie będzie ona w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Z drugiej jednak strony, jeśli kupimy model z ogromem funkcji i nie będziemy z nich korzystać, niepotrzebnie przepłacimy.

Moc
Na rynku dostępne są odśnieżarki, które usuwają wyłącznie świeży śnieg i takie, które radzą sobie ze sporymi zaspami oraz grudami zlodowaciałego śniegu. Jeśli urządzenie będziesz wykorzystywać wyłącznie do własnych celów, takich jak odśnieżanie chodnika przed posesją, podjazdu, wystarczy jeśli zaopatrzysz się w model ekonomiczny o mocy do 3,4 kW(4,6KM).

Masa
Masa odśnieżarki ma znaczenie. W szczególności jeśli sprzęt planujesz wykorzystywać w różnych miejscach, np. masz działkę, na którą trzeba będzie ją zawieźć. Boisz się, że lżejsza odśnieżarka będzie mniej wytrzymała? Niekoniecznie. Nowoczesne technologie wykorzystują lekkie materiały odporne na czynniki mechaniczne, chemiczne i klimatyczne.

Napęd
Odśnieżarki z 1 biegiem poradzą sobie z pokrywą sięgającą do 30 cm. Kilkubiegowe bez problemu sprawdzą się w przypadku śniegu o wysokości przekraczającej 50 cm.

Materiał
Niskie temperatury, śnieg, deszcz to czynniki, które mogą powodować korozję. Podczas zakupu odśnieżarki zwracajmy więc uwagę na materiały, z jakich została wykonana.

Koła
Z odśnieżarek korzystamy w zimie, a zatem w okresie gdy warunki są bardzo specyficzne. Pamiętaj zatem, że odśnieżarka powinna mieć koła z szerokim bieżnikiem a w dodatkowym wyposażeniu łańcuchy.

Hałas
Oczywiście, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że czynności takie jak koszenie, odśnieżanie, zamiatanie wiążą się z hałasem. W szczególności gdy nie wykonujemy ich ręcznie, ale przy pomocy maszyn na silnik spalinowy. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak minimalizować poziom hałasu. Jeśli więc jesteś wrażliwy na czynniki akustyczne, wybierz model, który pracuje ciszej.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności