Wertykulacja krok po kroku

Jeśli należysz do grupy osób, którym zależy na posiadaniu pięknego trawnika lub też prowadzisz firmę, która zajmuje się dbaniem o trawniki sportowe czy ozdobne, w Twoim garażu nie może zabraknąć wertykulatora. Kiedy go zastosować, by napowietrzanie gleby było jak najbardziej efektywne?

Po zimie lub przed nastaniem jesieni
Wertykulację najlepiej przeprowadzić po zimie, na przełomie marca i kwietnia lub też w okolicach września, na w miarę suchej powierzchni. W pierwszym przypadku zabiegu nie należy wykonywać zbyt wcześnie, aby nie uszkodzić młodych pędów.
 
Wertykulacja od A do Z
Wertykulator spalinowy tv400

Zanim rozpoczniemy pracę z wertykulatorem trawnik należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinien być on przycięty na wysokość ok. 3 cm. Bardzo ważne jest również usunięcie wszelkich elementów, które mogłyby uszkodzić urządzenie, takich jak kamienie czy gałęzie.

Aby wertykulacja była skuteczna najlepiej wykonać ją w dwóch kierunkach, tzn. zarówno wzdłuż jak i wszerz – na zasadzie szachownicy. Jeśli ilość filcu jest znaczna, jednorazowy przejazd może okazać się niewystarczający i będzie go trzeba powtórzyć nawet kilkakrotnie.
 
Kolejny krok to uprzątnięcie pozostałości po wertykulacji, a zatem zebranie suchej trawy, mchu, chwastów, obumarłych części roślin.

Kiedy trawnik jest już napowietrzony i oczyszczony, można przystąpić do dalszych prac ogrodniczych. Jeśli w darni widoczne są ubytki, to najlepszy czas, by je uzupełnić i dosiać trawę oraz zastosować nawóz.

Warto wykonać również tzw. piaskowanie, czyli posypać trawnik mieszanką piasku i torfu. Ich najważniejsza rola to zapewnienie ochrony nasionom trawy. Piaskowanie pomaga również rozluźnić glebę i zwiększyć jej przepustowość.

Zabieg wertykulacji kończymy przycinaniem linii trawnika oraz nawadnianiem.
 
O czym jeszcze pamiętać?
Wielkopowierzchniowy wertykulator tv920
  1. Wertykulację przeprowadzaj na co najmniej dwuletnim trawniku. Jeśli zabieg wykonasz wcześniej, możesz uszkodzić młode pędy roślin.
  2. Wertykulatory dobierz do powierzchni, na jakiej będziesz pracować. Jeśli ogródek jest niewielki wystarczy urządzenie mechaniczne (pod warunkiem, że masz odpowiednio dużo siły). Jeśli trawnik jest duży, lepiej zdecydować się na urządzenie większe, elektryczne lub spalinowe.
  3. Wałki wertykulatora obracają się tylko w jednym kierunku, więc cofanie maszyną jest niemożliwe.
  4. Pamiętaj, by proces wertykulacji zacząć od ustawienia mniejszej głębokości cięcia noży – najlepiej na ok. 5 mm. Dopiero przy kolejnym przejeździe głębokość możemy zwiększyć do ok. 10 mm.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności