Wertykulatory, czyli sposób na piękną zieleń w Twoim ogrodzie

Zastanawiasz się, w jaki sposób mógłbyś poprawić wygląd swojego trawnika? Co zrobić, by po zimie prezentował się zdrowo, świeżo i zachwycał soczystym, zielonym kolorem? Z pomocą może przyjść Ci wertykulator.
Wertykulator tv510 z wymiennym wałem z nożami
W zależności od wielkości i rodzaju zastosowanego napędu (ręczny, elektryczny, spalinowy) wertykulatory z wyglądu przypominają kosiarkę lub zwykłe grabie. Ich najważniejszym elementem są zamocowane na obracającym się bębnie noże, które nacinają darń, tyle że w przeciwieństwie do kosiarki robią to nie poziomo, ale pionowo. Czemu służy ten zabieg?
 
Napowietrzenie
Zapasowy wał z nożami
Wertykulacja służy napowietrzeniu gleby. Pionowe nacięcia sprawiają, że do gleby bez problemu dociera powietrze, woda, składniki odżywcze, światło, a zastosowane nawozy sztuczne przynoszą lepsze efekty, gdyż dostają się do głębszych warstw. Dzięki wertykulacji darń jest zdrowsza i mocniejsza: ma silniejszy system korzeniowy, cechuje ją większa elastyczność, poprawione zostają jej zdolności regeneracyjne, jest mniej podatna na uszkodzenia.

Usunięcie próchnicy powierzchniowej
Wał z bijakami
Próchnica powierzchniowa powstaje z obumarłych części roślin, niezebranych resztek skoszonej trawy, chwastów. Jej obecność sprawia, że dopływ powietrza, wody i składników odżywczych do gleby jest utrudniony. W filcu mogą gromadzić się grzyby i pleśnie, które powodują choroby roślin. Próchnica może też wpływać na skrócenie systemu korzeniowego, utrudniać kiełkowanie nowych pędów i powodować uszkodzenia darni.

Przygotowanie do dosiewu
Wał aerujący
Jeśli chcemy, by nowo zasiana trawa ładnie rosła, a pędy miały miejsce na zakorzenienie się, trzeba odpowiednio przygotować glebę. Proces wertykulacji to idealne rozwiązanie. Spulchnia ziemię, poprawia jej skład, wspiera proces nawadniania. Dzięki temu nowo posiane nasiona mają idealne warunki do wzrostu.
Estetyka

Efektem wertykulacji jest nie tylko zdrowsza, gęstsza, bardziej zielona trawa. Proces pozwala również pozbyć się nieestetycznie wyglądającego, gnijącego materiału zalegającego przy ziemi, a zatem resztek skoszonej trawy, mchu, butwiejących liści, martwych części roślin. Dzięki wertykulacji trawnik ma warunki do tego, by rosnąć zdrowo i pięknie wyglądać.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności